• ADANA
  12/18 °C
   
 • ANKARA
  0/8 °C
   
 • ANTALYA
  6/15 °C
   
 • BURSA
  2/7 °C
   
 • ISTANBUL
  4/8 °C
   
 • IZMIR
  6/12 °C
   
 • KONYA
  3/9 °C
   
ANA SAYFA
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
FUAR DÜNYASI
RÖPORTAJ
HAVACILIK
DÜNYADAN
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

SABANCI KÂRLILIK VE VERİMLİLİĞE ODAKLANACAK 

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Mehmet Göçmen, enerji alanında megavat bazlı büyüme yerine, kârlı ve verimliliğe odaklı bir büyüme hedeflediklerini açıkladı

27.10.2015 - 10:30
SABANCI KÂRLILIK VE VERİMLİLİĞE ODAKLANACAK

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Mehmet Göçmen ve Enerjisa CEO`su Yetik Kadri Mert, İstanbul`da düzenledikleri basın toplantısında enerji sektörü ve grubun bu alandaki faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundular.
Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Mehmet Göçmen, Türkiye`nin en stratejik sektörleri arasında gördükleri enerjinin, Holding için de en büyük ikinci iş kolu niteliği kazanmasına yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı.
YATIRIMLARIN 6`DA BİRİ SABANCI`DAN
Mehmet Göçmen, Türkiye`de 2005 yılından bu yana enerjiye yapılan 64 milyar dolarlık yatırımın yaklaşık 11 milyar dolarlık kısmının Sabancı Topluluğu tarafından gerçekleştirildiğini kaydetti. Göçmen, Enerjisa`nın kendini sektörde öncü ve lider bir oyuncu olarak konumlandırdığını belirterek "2017`nin ikinci çeyreği ile birlikte Enerjisa`yı halka arza etmeye de hazır hale geliriz" dedi.
MW BAZLI BİR BÜYÜME HEDEFİ YOK
Mehmet Göçmen, Sabancı Holding olarak yeni dönemde enerji alanında megavat (MW) bazlı bir büyüme yerine kârlı ve verimli büyümeye ve yüksek teknoloji yatırımlarına odaklanacaklarını söyledi. Göçmen, "Stratejimiz; piyasa, arz-talep dengesi, makroekonomik faktörler gibi tüm parametreleri dikkate alarak rasyonel yatırım yapmak. Uzaktan okuma yatırımları çok önemli. Yeni teknoloıji yatırımlarıyla hem şebekeleri uzaktan kontrol hem de sayaçları uzaktan okuma sistemlerini geliştireceğiz" diye konuştu.
ENERJİDE 20 MİLYON KİŞİYE ULAŞIYOR
Enerjisa`nın 2015`te her alanda ciddi bir yol katettiğini belirten Mehmet Göçmen şunları söyledi:
"Enerjisa devredeki rüzgâr, doğalgaz ve hidroelektrik santrallerimizle yaklaşık 2 bin 500 MW kurulu güce sahip. Türkiye`nin en büyük serbest üreticisi. İnşaat halindeki 4 üretim projemiz; Tufanbeyli, Bandırma 2, Doğançay, Yamanlı 2016 ilk çeyreği itibariyle tümüyle faaliyete geçecek. Kurulu kapasitemiz de 3 bin 700 MW`ye ulasacak. Yenilenebilir enerjinin payı da yüze 58`e ulaşacak. Enerjisa işlettiği 3 büyük dağıtım ve satış bölgesi ile 14 ilde 20 milyon kişiye dağıtım hizmeti sunuyor. Tedarik pazarında ise 9 milyon müşterimizle Türkiye elektrik pazarında liderliğimizi koruyoruz."
DEVLET PİYASA OYUNCUSU GİBİ DAVRANSIN
Enerji Bakanlığı ve EPDK tarafından, Türkiye elektrik sektörünün rekabetçi nitelik kazanmasına yönelik atılmış adımları çok önemli bulduklarını ve dünyadaki diğer örneklerle karşılaştırıldığında EPDK öncülüğünde Türkiye bu dönemde çok başarılı regülasyon uygulamalarının hayata geçirildiğini belirten Göçmen "Önümüzdeki dönemde de bu yaklaşımın devam edeceğine olan inancımız tam. Daha verimli, liberal ve şeffaf bir piyasaya mutlaka işlerlik kazandırılmalı, regülasyonlarda öngörülebilirlik güçlendirilmeli. Liberal bir elektrik piyasasının oluşumu yönünde herhangi bir teknik engel yok. Kamu artık bir piyasa oyuncusu gibi davranmalı. EPDK piyasa belirleyici değil denetleyici ve düzenleyici bir rol oynamalı" diye konuştu.
YÜKÜN ÇOĞU MESKEN ABONELERİNİN SIRTINDA
Mevcut elektrik fiyat tarifelerinde sanayi tüketimi lehine çapraz sübvansiyon uygulandığını hatırlatan göçmen bu durumuna son verilmesi gerektiğini söyledi. Göçmen "Çapraz sübvansiyon maliyetleri yansıtan, tam rekabetçi bir elektrik piyasasının oluşumunun önünde önemli bir engel. Serbest tüketici limitinde kademeli azalma halinde tüketimi düşük seviyedeki meskenlerin maliyet yükü giderek artacak. Limitin sıfırlanması ötelenirse mesken tüketicilerinin üzerine yüzde 37`ye varabilecek yük gelecektir. Bu nedenle liberalizasyon süreçleri Türkiye`nin enerji sektörü strateji dokümanındaki takvime uygun şekilde tamamlanmalı" dedi.
2020 YILINA KADAR ARZ SORUNU ÇIKMAZ
Türkiye`de bugün elektrik piyasasında bir arz fazlalığı bulunduğuna dikkat çeken Mehmet Göçmen gelecek beş yıl içinde de arz-talep dengesizliği sorunu beklemediklerini kaydetti. Kapasite arttırıcı yeni yatırıma ihtiyaç olmadığını savunan Göçmen, bunun yerine yapılmış yatırımlar için kullanınan borçların yönetilebilirliğinin öncelik taşıdığını ifade etti. İletim ve dağıtım yatırımlarının ise mutlaka zamanında gerçekleştirilmesi gereğini vurgulayan Mehmet Göçmen şöyle dedi:
"Türkiye elektrik sektöründe yatırımların sürdürülebilir olması için, sektörün finansal sürdürülebilirliğinin güvence altına alınması gerekiyor. Sektörde bulunan şirketlerin sermaye yapıları ve bilançoları iyileştirilmeli. Elektrik sektörünün finansman çekebilme kabiliyetinin güçlendirilmesi ve kurumsal yatırımcıların enerji piyasasına güveni ile yatırımcı sayısının artırılması önemli hale geliyor."
LİBERALLEŞMEDE KAMU YARARI VAR
Liberal bir elektrik piyasasının oluşumu yönünde herhangi bir teknik engel bulunmadığına dikkat çeken Göçmen şu ifadeleri kullandı:
"Küresel gelişmeler, Türkiye elektrik sektörünün kendine özgü dinamikleri ile birleştiğinde, sektörün daha verimli, rekabetçi ve sürdürülebilir bir yapıya ulaştırılması bir zorunluluktur. Öte yandan vatandaş üzerindeki enerji maliyeti düşürülmelidir. Liberal bir elektrik piyasasında kamu yararı vardır. Sektörün perakende tarafına bakıldığında, son tüketici tarifesinin kamu tarafından belirlendiği yapının yerine, tarifelerin kalktığı ve fiyatların rekabet içerisinde oluştuğu bir yapıya işlerlik kazandırılmalıdır" dedi.
EN BÜYÜK OYUNCU KAYIP-KAÇAK VE İSRAF
Türkiye enerji sektörünün asıl sorunlarından birini “kayıp-kaçak oranının yüksekliği ve verimsizlik" olarak ifade eden Mehmet Göçmen, “Bu iki faktör bir araya geldiğinde en büyük oyuncu bizler değiliz Kayıp kaçak oranı yüzde 25-30`lar düzeyinde" dedi. Kamu şirketi TETAŞ`ın, dağıtım ve perakende şirketlerinin elektrik tedarikinin büyük bir bölümünü karşılamaya devam ettiğini hatırlatan Göçmen “Bu durum ikili anlaşma piyasasının ve rekabetçi bir enerji borsasının gelişimini engellemektedir.Üretim özelleştirmeleri ve özel sektör yatırımları ile önemli bir aşama kaydedilmiş olmakla birlikte, halen toplam üretimin yaklaşık %yüzde 60`ı TETAŞ`ın kontrolündeki santraller ve yenilenebilir enerji destekleme mekanizması portföyü ile kamunun kontrolündedir. Tedarik piyasasının sağlıklı işleyişi için, TETAŞ kontrolündeki üretim birimlerinin arz talep dengeleri ve maliyetler çerçevesinde, optimal çalıştırılmalı ve özel sektör oyuncuları ile aynı kurallara tabi olmalıdır"diye konuştu.
YETİK MERT: ENERJİSA LİBERALİZASYONA HAZIR
Enerjisa CEO`su Yetik Kadri Mert ise Enerjisa`nın yatırımları ve operasyonları ile liberalizasyona hazır olduğunu, bu konuda öncü rollerini koruyacaklarını söyledi. Yetik Kadri Mert, Türkiye`nin ihtiyaçlarına uygun teknolojik enerji çözümleri sunacaklarını belirterek "Büyüyen ve gelişen ekonomimizi destekleyecek, daha verimli, rekabetçi ve sürdürülebilir bir enerji geleceği için yeni teknolojilerin takip edilmesi ve Türkiye`nin ihityaçlarına uygun çözümlerle enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanlarında çabaların artırılması kritik öneme sahip. Enerji verimliliğini, sadece tüketimdeki artış hızını azaltıcı önlemler olarak görmüyoruz. Daha verimli bir enerji geleceği için talebin doğru yönetilebilmesini ve arz-talep dengesinin daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir yapıya ulaştırılabilmesini sağlayacak yatırımların yapılması gerektiğine inanıyoruz" dedi.
KAYNAK:MEHMET KARA-ENERJİ GÜNLÜĞÜ

 
RÜZGAR ENERJİSİ DOĞALGAZ İLE AYNI FİYATTA
 
10 MİLYAR DOLARLIK ENERJİ YATIRIMI GEREKİYOR
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
BARAJ HAVZALARINA RÜZGAR TÜRBİNLERİ KURULACAK
İSKİ, baraj Havzalarına kuracağı rüzgar türbinleri ile barajlarda kullandığı ...
TPI KOMPOZİT İZMİR’DE
TPI Kompozit, rüzgar türbinlerine kanat üretmek için İzmir Serbest Bölge'de ...
TÜRKİYE'NİN İLK YERLİ RÜZGAR TÜRBİNİ:VİRA G250K
Türkiye`nin ilk yerli rüzgar türbini Vira G250K, IEC 61400-1 sertifikasını ...
 
"İMAR" ENGELİ KALKIYOR
Lisanssız rüzgar enerjisi santrallerinin şebekeye bağlanması için belediye imar izni gerekmeyecek
“RES”LER TARTIŞILACAK
Elektrik Mühendisleri Odası ve Makine Mühendisleri Odası İzmir şubelerinin ...
KUR ARTIŞI YATIRIMCININ YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR
Kurdaki yükseliş rüzgar ve güneş enerjisine yatırım yapana yarıyor
 
İSTANBUL'A 50 MEGAVATLIK YENİ RES YATIRIMI
İSTRES Elektrik,Çatalca ve Silivri ilçeleri sınırları içerisinde 50 Megavatlık ...
BORUSAN ENBW DEV YATIRIMINI TAMAMLIYOR
Borusan EnBW Enerji şirketi rüzgâra 70 milyon dolar yatırdı. Şirket Avrupa'nın ...
3'ÜNCÜ LİSANSSIZ RÜZGAR ENERJİ SANTRALI AÇILDI
Türkiye'nin üçüncü lisanssız rüzgar enerji santrali (RES) faaliyete geçti
 
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA ENERGY AERO
ÇOK YORUMLANANLAR
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •SİTENE EKLE
  •Güneş Enerjisi
  •Rüzgar Enerjisi
  •Fuar Dünyası
  •Röportaj
  •Havacılık
  •Dünyadan
  •Güneş Enerjisi
  •Rüzgar Enerjisi
  •Havacılık
  •Fuar Dünyası
  •Uzay
  •Güneş Enerjisi
  •Rüzgar Enerjisi
  •Fuar Dünyası
  •Havacılık
  •Uzay